rotarywheel


Rotary Club
of Dublin,Georgia USA
2021-2022 Committee Assignments
Club Service Director Torpee, Ashlee
Attendance Chair Nash, Brian
Members    Clardy, Richard K
    Lewis, Francis
June D Moore
    Pitts, Jerry H.
    Rogers, Bryan
     
Club Bulletin Chair Frost, Debbie  
Members    Howard, Terri
    Moore, June D
Willcox, Kathryn
     
Programs Chair Torpy, Ashlee
  Members     Allgood, James L. Jr.
    Curry, Louie M. Jr.
    Hatchett, Matt
Paulk, Willie Ophelia
    Porter, S Dubose
    Seaton, Frank W Jr
    Wilford, Lockland Vance Sr.
     
Club Directory Chair Christian, Josh 
  Members Daidone, Raymond
    Ford, Gary F.
     
Fellowship Activities Chair Kight, Emily Flanders
Members Christian, Don R.
Crabb, Colby
    Ingrando, Dominic
    Paulk, Willie Ophelia
    Roberston, Yvonne
    Thames, Patrick
     
Family of Rotary Chair Ragan, Jeremy 
Members Best, Phil Jr.
    Best, Phil Sr.
Cummings, William Michael
    Emily Flanders Kight,
    Roberston, Yvonne
    Schuber, Mickey
     
Invocation / Greeter Chair Moore, June D
  Members Chatman, Anthony Tim
    Durden, George
    Lord, Richard
    Routh, Lehman O
    Williams, Sam
     
Publicity / Social Media Chair Black, Lindsay Thetford
  Members Best, George
    Kincaid, David
    Lovett, Griffin
Porter, S Dubose
Soos, Robyn
     
Web Page Chair Daidone, Raymond
  Members Best, George
    Green, Frederick R.
    Moore, Steve
    Redding, Tim Jr.
     
CART Fund Chair Veal, Timothy R.
  Members Bowden, Brett
    Crabb, Greg
    Crews, Clifton
    Durden, George
    Herrin, Edward M Jr
    Jones, Linc
     
Fundraising Chair Walker, Jack
  Members Best, George
    Curry, Cameron
    Nash, Brian
    Nash, Jenny
    Porter, S Dubose
    Torpy, Ashlee
     
Community Service DIRECTOR Nash, Brian
Joint Civic Luncheon Chair Thames, Patrick
  Members Chatman, Anthony Tim
    Folsom, Roger L.
    Frost, Debbie
Howard, Terri
    Ragan, Jeremy
    Torpy, Ashlee
    Wilford, Lockland Vance Sr.
     
Community Development Chair Thames, Patrick
  Members Best, Phil Sr.
    Cochran, Ben G
    Curry, Cameron
    Curry, Louie M. Jr.
    Hatchett, Matt
    Mallette, Brian
    Taylor, Heath
    Waldrep, Ryan
    Whitmer, David
     
Festival of Trees Chair  Kight, Emily Flanders 
  Members Brandon, Susan
Harden, Erica
Roberston, Yvonne
     
Saving Lives with Medicine (JOY Clinic)  Chair Curry, Will
Members
Bowles, Brian
    Crumpton, Beth
    Soos, Robyn
     
INTERNATIONAL SERVICE  DIRECTOR Taylor, Heath
Rotary Foundation Chair Brandon, Susan
Members Christian, Candace Spicer
    Herrin, Edward M Jr
    Patel, Phil
    Thigpen, Robert (Bob)
    Thomas, Allen
    Walker, Robert J.
     
World Community Service Chair Falk, Russell
  Members Barfoot, Alan F.
    King,Jr., Daniel M.
    Porter, S Dubose
    Vedder, Pieter J.C.
     
Matching Funds / Grant Chair Brandon, Susan
  Members Brown, William C III
    Christian, Candace Spicer
    Claxton, Edward B. III
    Powell, Eugenia
    Seaton, Frank W Jr
     
Will Watt Chair Johnson, Charles S.
Members Black, Emmett Jr.
    Falk, Russell
Hall, Tom
Rogers, Bryan
    Smith, George Gerald Jr.
    Uliano, D. Joseph
     
Member Services DIRECTOR Curry, Cameron
Classification Chair Cauley, C. Michael  . Member 
  Co-Chair Veal, Timothy R.
  Members Folsom, Roger L
District Conference Chair Clardy, Richard K.
Members Best, George
Curry, Cameron
    Harper, Helen Grace
    Maffett, Michael A.
     
Dublin Rotary Foundation Chair Davis, IV, Jefferson I. 
  Members Claxton, Edward B. III
    Lewis, Francis
    Mascaro, Rich
    Miller, Wallace E.
    Studstill, Jay
     
History Chair Thomas, Allen
  Members Adams, Billy L
    Brown, William C Jr
    Core, Karen
    Nelson, Jimmy
    Powel, Fain
    Smith, Roger D.
    Yanken, Joe
     
By-Laws Chair Claxton, Edward B. III
  Members Cauley, C. Michael
    Flanders, H. Gibbs Jr.
    Gillis, Donald Walker
    Nelson, Jimmy
     
Football Prognostication Chair Curry, Cameron
Members Curry, Louie M. Jr.
East, Robert L. Jr.
    Hatchett, Matt
    Miller, Robert
    Smith, George Gerald Jr.
    Waldrep, Ryan
     
District Awards Chair Seaton, Frank W Jr
  Members Brandon, Susan
    Brown, William C III
    Christian, Candace Spicer
    Johnson, Charles S.
    Powell, Eugenia
     
Membership Chair Walker, Jack
  Members Cauley, C. Michael
    Crumpton, Beth
    Dixon, Marcia
    Short, Ted B
    Veal, Timothy R.
    Wilford, Lockland Vance Sr.
     
R85 Chair Curry, Louie M. Jr. 
  Member Craig, C. Jepeway
    Dixon, Marcia
    Folsom, Roger L.
    Miller, Wallace E.
    Walker, Robert J.
     
VOCATIONAL SERVICE DIRECTOR Maffett, Michael A.
Career Awareness Chair Williams,Fred
  Members Harden, Erica
    Patel, Phil
    Redding, Tim Jr
    Schuber, Mickey
    Waldrep, Ryan
     
Adult Literacy Chair  Makaya, Peter B.
Members East, Robert L. Jr.  
    Hooks, Robert P.
    Thames, Patrick
     
GOAL Chair Willcox, Kathryn
  Members Barrows, Bryant
Powell, Eugenia
    Wells, Josh
    Williams, Sam
     
YOUTH SERVICE DIRECTOR Tribble, Leigh-Ann
Partners in Service Chair Seaton, Frank W Jr
Members Adams, Billy L
    Clardy, Richard K.
    Harden, Erica
    Miller, Wallace E.
     
Laurens Youth Leadership Chair  Tribble, Leigh-Ann
Members Core, Karen
    Hall, Tom
    Keyton, Jason
    Soos, Robyn
     
RYLA Chair Evans, Meg
Members Best, Phil Jr.
  Craft, Travis Elliott
    Jones, Lance
    Kemp, Lawton III
    Sam Member
     
Speech Contest Chair Dixon, Marcia
  Members Black, Lindsay Thetford
    Moore, Steve
    Short, Ted B
     
Youth Recognition Scholarships    Chair Evans, Meg
Members Best, George
  Christian, Josh
    Core, Karen
    Giddens, Barry
    Tribble, Leigh-Ann
     
Dictionary Project Chair East, Robert L. Jr.
  Members Claxton, Edward B. III
    Moore, June D
    Pitts, Jerry H.
    Taylor, Trey
    Ward, Nicole H
    Williams, Fred
     
Ben Carson Book Program  Chair Wilford, Lockland Vance Sr.
  Members Cullen, O D III
    Hudson, Rick
Jones, Matthew